Kwiecień 20, 2017 Maria Sadzik 0Comment

Testy na alergie u dzieci oraz dorosłych umożliwiają sprawdzenie, czy dana osoba jest uczulona, a jeśli tak, to na co. Istnieją różne rodzaje testów alergicznych. Wyniki jednych można otrzymać zdecydowanie szybciej niż innych.

Niektóre osoby, nawet bez wykonywania jakichkolwiek testów, wiedzą na co są uczulone. Może na to wskazywać łzawienie oczu i wodnisty katar oraz kaszel pojawiający w porze kwitnienia określonych gatunków roślin (np. topoli, traw itd.) Uczulenie na pyłki konkretnych roślin często idzie w parze z alergią pokarmową na określone składniki diety (zwykle są to owoce i warzywa). Jest to skutek działania alergii krzyżowej. Jeśli wiesz, na jakie pyłki uczulone jest twoje dziecko, to z dużym prawdopodobieństwem będziesz też w stanie określić, czy istnieją jakieś alergeny pokarmowe, które mogą je uczulać.

Jeśli jednak nie masz wiedzy, na co dziecko, ty lub ktoś z twoich bliskich jest uczulony, w postawieniu diagnozy pomogą testy na alergie u dzieci i dorosłych. Istnieje kilka ich rodzajów. O wykonaniu określonego powinien zdecydować lekarz alergolog.

Jakie testy na alergie u dzieci i dorosłych

W zależności od wieku pacjenta oraz podejrzenia uczulenia na określoną grupę alergenów lekarz zleci wykonanie właściwych testów.

Testy z krwi

Testy z krwi umożliwiają oznaczenie przeciwciał Ig E dla podstawowych alergenów roztoczy, zwierząt, pyłków i pleśni. Najczęściej wykonywane są u dzieci, które nie ukończyły 3 roku życia oraz w przypadku osób, borykających się z bardzo silną alergią.

Testy skórne

Testy skórne wykonuje się na przedramieniu lub plecach pacjenta. Lekarz nanosi alergen, a potem nakłuwa skórę pacjenta. Jeśli po około 20 minutach w miejscu naniesienia substancji pojawi się zaczerwienienie i bąbel będzie to świadczyło o alergii. W podstawowym teście skórnym, który niekiedy może być modyfikowany,  zawiera się ok. 15 – 20 alergenów. W przypadku dzieci, by zmniejszyć ilość ukłuć, najczęściej stosuje się panele tematyczne, czyli mieszanki różnych alergenów jednego typy, np. sierści, traw, drzew itd. Dopiero po stwierdzeniu uczulenia na jedną grupę przeprowadza się dalsze testy w celu znalezienia konkretnego alergenu.

Testy prowokacyjne

Testy prowokacyjne polegają na rozpyleniu do nosa alergenu, a następnie ocenie, która z substancji uczula najbardziej.

Testy skórne

Dzięki testom skórnym najlepiej wykrywa się alergeny wziewne. Można je stosować również do wykrycia alergenów pokarmowych i kontaktowych, choć w tym przypadku ich efektywność jest nieco gorsza. Na podstawie intensywności reakcji alergicznej lekarz będzie w stanie dobrać dawkę leku.

Test płatkowy

Test płatkowy jest rodzajem testu skórnego przeznaczonego dla dzieci. Najczęściej stosowany jest w przypadku podejrzenia alergii kontaktowej. W teście płatkowym alergolog nakleja na skórę małego pacjenta specjalny plasterek, do którego komory nakładany jest wcześniej alergen. Plasterek naklejany jest na skórę na około 2 doby. Po tym czasie sprawdza się, czy nastąpiła reakcja alergiczna.
Testy na alergie u dzieci i dorosłych przeprowadza się po konsultacji z alergologiem. To lekarz decyduje, jaki rodzaj testu należy wykonać oraz o dawce koniecznego do przyjmowania leku.
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge