Styczeń 17, 2018 Maria Sadzik 0Comment

Korzystny wpływ na organizm, jaki niesie ze sobą picie kakao, znany był już rdzennym mieszkańcom Ameryki Południowej z cywilizacji Azteków i Majów. Pyszny, stymulujący napój nazywany był wtedy napojem bogów. Przyrządza się go z proszku, który otrzymuje się z ziaren kakaowca, niewielkiego drzewa rosnącego dawniej wyłącznie w Ameryce Południowej i Środkowej, a dziś także na obszarach równikowych Azji i Afryki. Na czym polega moc ukryta w kakao? Tego dowiesz się z dzisiejszego wpisu.

Picie kakao w cudowny sposób poprawia humor i samopoczucie. Z pewnością zauważyły to nie tylko dzieci, ale także dorośli. Co jeszcze może robić kakao? Między innymi poprawić nasze libido oraz zdrowie. Te niezwykłe właściwości napoju nie biorą się znikąd. Ściśle powiązane są ze związkami chemicznymi, które wchodzą w jego skład.

Picie kakao a nowotwory

Dowiedziono naukowo, że kakao działa przeciwnowotworowo. Badania prowadził profesor Norman Hollenberg z Harvardu, a ich obiektem były indiańskie plemiona z Panamy. Na podstawie wieloletnich obserwacji Hollenberg wyciągnął wnioski, że picie kakao nie tylko chroni przed nowotworami, ale także opóźnia procesy starzenia i chroni przed miażdżycą. Zgodnie z wynikami tych badań, mężczyźni, którzy pili więcej kakao, byli znacznie zdrowsi i żyli dłużej niż pozostali. Odpowiedzialne za to są antyoksydanty, których ziarna kakaowca zawierają bardzo dużo, bo aż 10 gram na ok. 100 gram wagi całych ziaren. Poddawane obróbce termicznej i chemicznej ziarna kakaowca mogą tracić swoje właściwości i zawierać mniej antyoksydantów.

Kakao i szczęście idą w parze

Picie kakao daje szczęście. Odpowiedzialny jest za to zawarty w nim aminokwas – tryptofan. Powoduje on uwalnianie serotoniny, która często określana jest mianem hormonu szczęścia. Z tego właśnie powodu kakao nazywane jest niekiedy naturalnym środkiem antydepresyjnym.

Serotonina ma jeszcze inne działania. Korzystnie wpływa na nasze libido. Poza tym wypite wieczorem  kakao pomaga zasnąć. W nocy serotonina przekształca się w melatoninę, czyli związek, który koordynuje pracę zegara biologicznego, regulującego dobowe rytmy snu i czuwania człowieka.

Pij kakao, będziesz mądry

Kakao zawiera związki, które w istotny sposób poprawiają pracę naszego umysłu. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na Columbia University Medical Center osoby w podeszłym wieku po 3 miesiącach regularnego spożywania kakao wykazywały się pamięcią porównywalną do tej, jaką mają osoby w wieku średnim. Za działanie takie odpowiedzialne są kofeina, fenyloalanina oraz teobromina. Ta ostatnia działa też moczopędnie i pomaga usuwać z organizmu nadmiar wody.

Picie kakao niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego organizmu. Reguluje rytm snu i czuwania, wspomaga pracę serca, działa przeciwnowotworowo, stymuluje w pracy umysłowej i regeneruje po niej, chroni przed wieloma chorobami. Może być traktowane jako napój energetyczny. Dzięki teobrominie działa bowiem pobudzająco. Czy warto dawać je naszym pociechom? Zdecydowanie tak. Na szczęście picie kakao to rzecz, do której dzieci nie trzeba namawiać.