Marzec 25, 2017 Maria Sadzik 0Comment

W życiu każdej mamy, która po urlopie macierzyńskim decyduje się na powrót do pracy, przychodzi czas na ważne pytanie: kto teraz zajmie się dzieckiem. Niania do dziecka, babia czy  żłobek. Przed tym dylematem staje wiele młodych rodziców. Wady i zalety każdego rozwiązań postaram się przybliżyć poniżej.

Jaka mama dwójki dzieci doskonale znam obawy, jakie towarzyszą rodzicom, którzy chcą lub muszą wrócić do pracy i powierzyć swoją pociechę opiece innych osób. Pojawiają się wtedy rozmaite pytania:

 • Jak dziecko zaaklimatyzuje się w nowym miejscu? Czy nie będzie tęskniło i płakało?
 • Czy nowy opiekun, np. niania do dziecka, czy pani w żłobku, będzie potrafił rozpoznać jego potrzeby?
 • Jak będzie wyglądało karmienie? Czy aby na pewno maluszek będzie otrzymywał do jedzenia to, co chcemy?
 • Czy dziecko będzie potrafiło zasnąć przy nowej osobie?

O ile obawy mogą być nieco mniejsze, jeśli zostawiasz dziecko pod opieką babci (zapewne maluszek dobrze ją zna), o tyle są całkiem uzasadnione, gdy opiekę przejmuje niania do dziecka lub pracownicy żłobka. Z tymi osobami dziecko prawdopodobnie spotka się po raz pierwszy.

Niania do dziecka – warto czy nie warto?

Jedną z najczęściej wybieranych form opieki, jeśli rodzice nie mogą znaleźć nikogo bliskiego, kto zająłby się maluszkiem, jest niania do dziecka. Czy jest to dla was opcja korzystna, musicie zdecydować same.

Niania dla dziecka – zalety

 1. Prawdę mówiąc, to, że do waszego domu przyjdzie ktoś całkiem obcy, by zająć się waszą pociechą wcale nie znaczy, że będzie wykonywał swoje obowiązki źle. Osobiście znam przypadki, gdy opiekunka traktowała dziewczynkę, którą miała pod opieką, jak własną wnuczkę. Powstała między nimi niezwykła więź, która utrzymywała się przez długie lata.
 2. O ile wyperswadowanie babci pewnych zachowań w stosunku do dziecka może być trudne, o tyle niania do dziecka, która wykonuje swoją pracę w zamian za wynagrodzenie, zdecydowanie łatwiej powinna przyjąć do wiadomości, że rodzice nie życzą sobie, by np. dziecko było dokarmiane słodyczami lub pokarmami, które mogą je alergizować.

Niania – są i wady

 1. Prawdą jest, że kiedy w progu twojego domu staje niania do dziecka, musisz zawierzyć własnej intuicji i na podstawie krótkiej rozmowy i obserwacji relacji, jakie nawiązują się pomiędzy tą osoba a twoim dzieckiem stwierdzić, czy zatrudnienie jej będzie właściwym wyborem.
 2. Opiekunka do dziecka jest najdroższą formą opieki maluszka.
 3. Sytuacja, kiedy po domu ciągle kręci się ktoś obcy, jest mało komfortowa.

Żłobek – za i przeciw

Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadki żłobka. Tu dziecko nie czeka na przyjście opiekuna, lecz dowożone jest przez rodziców do placówki. Musi zatem przyzwyczaić się do: nowych pań, które tam pracują, innych dzieci uczęszczających do żłobka oraz zupełnie nowego otoczenia.

Zalety żłobka

 1. Żłobek jest zazwyczaj znacznie tańszy niż niania do dziecka.
 2. Dziecko ma możliwość nawiązania interakcji z innymi dziećmi oraz dostęp do wielu ciekawych zajęć dodatkowych.
 3. Doświadczona kadra powinna sobie doskonale poradzić z opieką nad dzieckiem.
 4. Wielu rodziców, którzy zdecydowali się zapisać dziecko do żłobka, donoszą, że maluszek dużo szybciej rozwija się i zdobywa nowe umiejętności.

Wady pozostawienia dziecka w żłobku

 1. Dostępność do takich placówek jak żłobki i przedszkola może być bardzo utrudniona, z uwagi na to, że zwykle nie dysponują one wystarczającą ilością miejsc.
 2. U wielu dzieci adaptacja do nowego miejsca przebiega znacznie gorzej niż przyzwyczajenie się do nowej niani.
 3. W placówce maluszek narażony jest na różne infekcje i ciągłe zarażanie się od innych chorujących dzieci.
 4. Jeśli dziecko jest chore, rodzicie przeciwnie niż w przypadku niani do dziecka, muszą zorganizować mu dodatkową opiekę lub pozostać w domu.

Pozostaje jeszcze instytucja babci, zdecydowanie najbardziej pożądana ze względu na więź emocjonalną z dzieckiem i brak kosztów. Nie mniej jednak nie każdy rodzic jest w tak komfortowej sytuacji, żeby dzieckiem mogła zająć się babcia. Mają na to wpływ różne czynniki: znaczna odległość, choroba lub złe samopoczucie babci, czy to,że w dzisiejszych czasach wiele babć jest jeszcze aktywna zawodowo. Tym osobom pozostaje wybór: niania do dziecka lub żłobek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge